Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/erfansaz/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/erfansaz/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/erfansaz/public_html/libraries/joomla/string/string.php on line 30
استانداری
Mobile menu

استانداری

 

 


استاندارگیلان با تشریح برنامه های سفر به باکو:

اهتمامی جدی به تقویت روابط با آذربایجان داریم

 

 

استاندار گیلان گفت: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید و فرصت های به وجود آمده، اهتمامی جدی به تقویت روابط با جمهوری آذربایجان داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی روز یکشنبه در آستانه سفر به جمهوری آذربایجان، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به فرصت مناسب ایجاد شده برای استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه ایران در حاشیه دریای خزر پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اظهار کرد: فرصت مناسبی برای استان گیلان به دلیل داشتن پتانسیل مرزهای دریایی و زمینی و علاقمندی بین تاجران و صاحبان صنایع و مدیران بنگاه های اقتصادی بوجود آمده تا بتوانند تعاملات سازنده و ارتباط قوی بین گیلان با کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان برقرار کنند

وی به فراز و نشیب های ارتباط بین استان گیلان و جمهوری آذربایجان اشاره و بیان کرد: با توجه به رویکرد دولت تدبیر و امید برای گسترش ارتباطات و رفع موانع ارتباطاتی با همسایگان، تلاش دستگاه دیپلماسی و ایجاد معاونتی تحت عنوان معاونت اقتصادی در وزارت کشور، اقدامات خوبی طی دو سال اخیر برای گسترش این ارتباط ها انجام شده است

استاندار گیلان ادامه داد: تاکنون دو سمینار مشترک بین سفیران و استانداران به همت وزارت امور خارجه و با میزبانی وزارت کشور برگزار شده که بنده نیز از طرف استان های حاشیه خزر به نمایندگی از استانداران، در آن جلسه سخنرانی کردم.

 وی همچنین با یادآوری سفر ماه گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گیلان و آذربایجان به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان افزود: در این اجلاس، تفاهمنامه مشترکی بین دو طرف برای گسترش همکاری ها به امضا رسید که در روزهای آینده، در کمیسیون مشترک در تهران، جمع بندی می شود

نجفی به نمونه هایی از برنامه های پیشنهادی برای گسترش همکاری ها بین گیلان و آذربایجان اشاره و اضافه کرد: اتصال خط ریلی دو کشور از طریق راه آهن رشت - آستارا از طرف گیلان، یکی از این موضوعات مهم است که به صورت جدی، پیگیر آن هستیم

وی حذف روادید برای تسهیل رفت و آمد و کاهش هزینه تاجران را یکی دیگر از اقدامات در دستور کار عنوان و با اشاره به اینکه این اقدام به صورت یک طرفه از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده، تصریح کرد: بازرگانان ما مشکلاتی دارند که باید برای دریافت روادید سفرهای چند روزه به تهران داشته باشند و در نوبت دریافت روادید، چندین هفته یا چندین ماه در انتظار باشند حال اینکه برای توسعه تجارت و تسهیل در رفت و آمد تاجران، حذف دریافت روادید را پیگیری می کنیم
استاندار گیلان ایجاد بازارچه مرزی را از دیگر اقدامات ذکر کرد و گفت: به دنبال برنامه های وسیعی برای راه اندازی بازارچه مدرن هستیم که این موضوع بایستی عملیاتی شود و مصوبه دولت نیز برای تقویت بازارچه های مرزی است

وی فعالیت شبانه روزی گمرک و تبادل فرهنگی و دانشجویی بین گیلان و آذربایجان را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که در سفر به جمهوری آذربایجان پیگیری می شود
دکتر نجفی با اشاره به تجربه های خوب گیلان در زمینه تولید و فرآوری محصول چای گفت: در آن سوی مرز نیز استان لنکران آذربایجان، سابقه تولید چای دارد و شنیده ایم در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند که علاقمند هستیم در این زمینه، همکاری هایی داشته باشیم
وی به اهمیت برقراری پرواز هواپیمایی مستقیم از گیلان به آذربایجان اشاره و اظهار کرد: با وجود نزدیکی راه به جمهوری آذربایجان، در حال حاضر رفت و آمد به سختی انجام می شود چون پرواز مستقیم از گیلان برای آذربایجان نداریم و با توجه به اینکه امکانات پروازی هواپیمایی آذربایجان هم خوب است، می توانیم این پرواز را برای رشت - باکو - آستاراخان نیز به طور مشترک برقرار کنیم

وی همچنین از آمادگی گیلان برای برقراری خط حمل و نقل کالایی و مسافری دریایی خبر داد و گفت: هم اکنون مسافران بسیاری از استان های اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی هستند که ارتباطاتی با آن طرف دارند و علاقمند به سفر دریایی هستند

استاندار  با یادآوری فعالیت کشتی میرزاکوچک خان در گیلان ادامه داد: پیش از این، این کشتی چند سفر دریایی هم انجام داد و استقبال خوبی هم از آن شد اما به دلیل فرسودن شدن، این مراودات به تدریج کمرنگ شد ولی در حال حاضر، این آمادگی برای برقراری خط حمل و نقل دریایی وجود دارد
وی گفت: در همین راستا، پایانه دریایی انزلی را در اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان دایر کرده ایم که با امکانات مناسب، بسیار مجهز و زیبا ، آماده پذیرا شدن کشتی های مسافربری، تفریحی و تندرو است

دکتر نجفی همچنین از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی صنعت، ساختمان ، انرژی و خدمات مهندسی جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان گیلان در باکو خبر داد و گفت: در این نمایشگاه، 37 شرکت حضور دارند که 20 شرکت از گیلان است.

 وی خاطرنشان ساخت: گیلان در مصالح ساختمانی به ویژه سیمان، تولیدات پتروشیمی، رادیاتور و صنایع سلولزی فرصت های بسیار مناسبی دارد

دکتر نجفی همچنین وجود مناطق آزاد تجاری انزلی و آستارا را از دیگر فرصت های مناسب در گیلان خواند و افزود: در سفر پیش رو به جمهوری آذربایجان، تلاش می کنیم موانع و تنگناهای توسعه بازرگانی دو کشور را رفع و تراز تجاری را به روند مثبت برسانیم. 

استاندار گیلان در رأس هیأتی، فردا (دوشنبه) عازم باکو پایتخت جمهوری آذربایجان می شود. دیدار با تاجران و بازرگانان، حضور در نمایشگاه صنعت، ساختمان ، انرژی و خدمات مهندسی جمهوری اسلامی ایران و برگزاری نشست هایی با مقامات این کشور، از جمله برنامه های سفر سه روزه وی به آذربایجان است.

 


استاندار در همایش سراسری روسا کلانتری و پاسگاههای گیلان:

برای حفظ حقوق شهروندی تلاش کنید

 

 

استاندار گیلان در همایش سراسری روسا کلانتری و پاسگاههای گیلان ، نیروی انتظامی را حافظان حقوی شهروندی در جامعه دانست و افزود : شما عزیزان به عنوان حافظان حقوق شهروندی مطابق با قانون اساسی در جهت  برقراری نظم و امنیت در جامعه تلاش کنید .

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمد علی نجفی در این همایش گیلان را جزو استانهای کوچک ولی با تراکم جمعیتی بالا عنوان کرد و افزود : وجود مرز زمینی و دریایی در گیلان و همسایگی با 4 کشور ارزش ویژه ای را به استان داده و موجب گردید تا کشور نگاه خاصی را به گیلان داشته باشد .

استاندار گیلان با اشاره به تلاش دشمنان نظام در بر هم زدن آرامش و امنیت کشور افزود : باید با دقت و درایت و با حفاظت از بخش های مرزی از شیطنت دشمنان جلوگیری کنیم .

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت حفظ اقتدار و عزت توام با مهربانی و مردمی بودن نیروی انتظامی تاکید کرد و افزود : خوشبختانه نیروی انتظامی استان گیلان را در این زمینه موفق می بینم.

استاندار گیلان با اشاره به ورود بیش از 30 میلیون مسافر به گیلان اظهار داشت : همه این مسافران انتظار برقراری نظم و انظباط را دارند و شما عزیزان باید با حضوری قوی و مقتدر امنیت را در جامعه فراهم کنید .

وی جذب گردشگر را یکی از منابع در آمدی استان عنوان کرد و افزود : گردشگر با حفظ ارزش های فرهنگی و به قصد بهره مندی از مواهب طبیعی وارد استان می شود و ما موظف هستیم فضای آرامش ، نظم و امنیت را برای آن فراهم کنیم .

استاندار گیلان افزود : شما عزیزان به عنوان حافظان حقوق شهروندی مطابق با قانون اساسی در جهت  برقراری نظم و امنیت در جامعه تلاش کنید .

سردار میر حیدری فرمانده نیروی انتظامی استان نیز شرایط امنیتی استان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود : نقش نیروی انتظامی در برقرای امنیت در استان نقش اساسی و بسزایی است .

سردار میر حیدری گفت : بحث تعالی رفتاری را در 3 بخش کارکنان ، خانواده کارکنان و سازمان به عنوان اولویت کاری برای ارائه خدمت بی منت دنبال می کنیم .

در پایان این همایش استاندار گیلان از برگزیدگان نیروی انتظامی استان با اهداء لوح و هدایایی تقدیر کرد .

 


استاندار گیلان خبر داد : کاهش دو برابری سوانح جاده‌ای گیلان نسبت به کشور

عده‌ای که سالها نظاره‌گر شیطنت های مختلف بودند می‌خواهند مردم را دوباره به چالش بیاندازند

  

استاندار گیلان در نخستین همایش کشوری یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای با اشاره به کاهش دو برابری سوانح جاده‌ای گیلان نسبت به کشور اظهار داشت : در شش ماهه اخیر میزان سوانح جاده‌ای در گیلان 6/6 درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این همایش که همزمان با روز جهانی یادبود قربانیان حوادث جاده‌ای در مجتمع زیباکنار رشت برگزار شد با بیان اینکه توسعه حمل و نقل، توسعه پایدار در جامعه را در پی خواهد داشت افزود : سوانح جاده‌ای یکی از موانع بزرگ توسعه در جامعه به شمار رفته و خوشبختانه در طی سالهای اخیر با تلاش تمامی دست اندرکاران این بخش توفیقات خوبی در کشور و گیلان حاصل گردیده است.

وی از کاهش دو برابری سوانح جاده ای گیلان نسبت به کشور خبرداد و افزود : در شش ماهه اخیر میزان سوانح جاده‌ای در کشور با کاهش 3/3 درصدی مواجه بود که این میزان در گیلان 6/6  بوده است.

دکتر نجفی برضرورت مدیریت ایمنی در بخش جاده‌ای  و وسایل نقلیه و پاسخ‌های مناسب پس از سوانح تأکید کرد و افزود : در بخش عابرین پیاده و موتورسواران با صدمات جدی مواجه هستیم که باید با آموزش صحیح و برنامه ریزی صحیح از بروز این گونه حوادث جلوگیری کنیم .

وی استفاده نکردن از تجهیزات ایمنی و عدم روشنایی معابر را از جمله عوامل بروز سوانح جاده‌ای علی‌الخصوص در بخش موتورسواران دانست و افزود : برای کاهش حوادث ، کاهش نقاط حادثه خیز گیلان و موانع در جاده های روستایی و شهری نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد که اداره کل راه و شهرسازی در این بخش اهتمام دارند و حرکت های خوبی نیز ایجاد شده است.

استاندار گیلان از ورود بیش از 30 میلیون مسافر به گیلان خبرداد و افزود : بیش از 5 میلیون و 400 هزار خودرو در فصل تابستان و ایام نوروز و تعطیلات وارد استان می‌شود که باید آمادگی لازم  جهت پذیری هرچه بهتر از این مهمانان وجود داشته باشد .

دکتر نجفی با اشاره به اجرای پایلوت سیستم تروما در گیلان گفت :با اجرای موفق این طرح ضریب ایمنی و سلامت جامعه افزایش می یابد.

نماینده عالی دولت در گیلان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات کشور و استان در بخش های مختلف تا پیش از 24خرداد 1392 اظهار داشت : متأسفانه عده‌ای هنوز تحول و ترقی اقتصادی و عمرانی در کشور و استان را مشاهده نکرده‌اند و واقعیت‌های حضور مردم در 24 خرداد سال 92 را درک ننموده‌اند.

دکتر نجفی  با یادآوری تخصیص اعتبارات 3 درصد در نیمه نخست سال 92با بیان اینکه در همان در کمتر از 5 ماه تخصیص اعتبارات استان نزدیک به 50% درصد افزایش یافت افزود : باتوجه به آهنگ توسعه‌ای که در سطح کشور و استان آغاز شد گیلان موفق شد از این شرایط فراهم گردیده بهره لازم را در جهت رشد و توسعه  ببرد .

وی با اشاره به سفر دکتر روحانی به گیلان این سفر را از جمله سفرهای پر برکت در گیلان دانست و افزود : در این سفر بحث اجرای پروژه راه آهن نهایی شد و اکنون با شدت در حال انجام است .

وی احداث راه آهن رشت- آستارا را از جمله خواسته‌های دیرین مردم استان ، کشور و حتی سایر کشورها دانست و افزود : باتوجه به قرار گرفتن این خط ریلی در مسیر نوستراک و کاهش زمان و هزینه سفر ، احداث این خط ریلی موجب تحول در اقتصاد حمل و نقل کشورهای جنوب و شمال خواهد شد.

استاندار گیلان با اشاره به تلاش‌های خوب صورت گرفته در جهت ایجاد آرامش در استان بر ضرورت حضور هر چه بیشتر بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش تاکید کرد .

نماینده عالی دولت در گیلان از رشد 300 درصدی بخش‌های عمرانی کشور و گیلان در سالهای 91 تا 93 خبر داد و با یادآوری موفقیت های حاصل گردیده در کاهش نرخ بیکاری و نرخ تورم و رشد اشتغال استان در دولت تدبیر و امید اظهار داشت : در این مدت توانستیم پروژه‌های بزرگی در راستای توسعه استان را دنبال کنیم .

دکتر نجفی با اشاره به نقش مثبت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در  موفقیت‌های دولت اظهار داشت : بخشی از این تحولات با اندیشه های تاثیرگذار برادر عزیز وارزشمندم دکتر نوبخت که از افتخارات کشور و گیلان است  و در این سازمان هدایت می شود کسب شده است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد : امروز عده‌ای که سالها نظاره‌گر بیکاری، عقب ماندگی و شیطنت های مختلف در آن دوران‌ها بوده اند راضی نیستند که این موفقیت و تحولات را ببینند و می‌خواهند مردم را دوباره به چالش بیاندازند و به مدیران و نمایندگانی که با عشق ،  تحول استان را پیگیری می‌کنند خرده می‌گیرند.

وی با بیان اینکه نگذارید تحولی که در استان شکل گرفته کند شود افزود : با عشق و علاقه‌ای که به مردم و عهدی را که با آنان بسته‌ایم این توسعه و رشد را با شدت بیشتری به پیش خواهیم برد.

 


استاندار گیلان : راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام تولیدی همت عالی همه مدیران باشد

 

استاندار در یازدهمین کارگروه رفع موانع تولید و ستاد تسهیل سرمایه گذاری گفت : کمک به تسریع، تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام تولیدی همت عالی همه مدیران باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر محمدعلی نجفی؛ گیلان را در تشکیل این کارگروه پیشتاز دانست و افزود : باتوجه به این پیشتازی انتظار ما این است که فعالیتهای بهتری از این عملکرد مثبت ارائه شود.

وی خاطر نشان کرد : تشکیل این کارگروه از ابتکارات استان گیلان بودو باتوجه به ابلاغ آن از سوی دولت قطعاً حمایت‌های کشوری را نیز داریم.

استاندار گیلان با اشاره به 181 مصوبه کارگروه رفع موانع تولید و ستاد تسهیل سرمایه گذاری در 10 نشست گذشته برای حل مشکلات واحدهای تولیدی گفت : تاکنون 31 درصد این مصوبات بصورت کامل اجراشده است و بقیه نیز در دست اجرا است.

دکتر نجفی  همچنین بر تلاش بیش از پیش اعضای کارگروه برای پیگیری مداوم اجرای مصوبات  که موجب بهبود بسترهای سرمایه گذاری واشتغال میشود تاکید کرد و گفت : کمک به تسریع، تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام تولیدی همت عالی همه مدیران باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با شاره به اینکه یکی از مشکلات موجود اختیارات کم بانک در استان است گفت : باتوجه به ارائه بسته حمایتی از سوی دولت در خروج از رکود اقتصادی باید اختیارات بانک ها در استان افزایش پیدا کند.

وی پتانسیل موجود در شهرک های صنعتی استان برای پذیرش سرمایه گذار جدید را بسیار بالا عنوان و تصریح کرد : علیرغم وجود نگرانی در کمبود منابع زمین در استان اما در شهرک های صنعتی استان ظرفیت بالای ورود بخش خصوصی وجود دارد.

وی توقف برخی از پروژه‌ها و واحدهای تولیدی را مربوط به وجود پرونده‌های قضایی دانست و گفت : کمیته ویژه‌ای متشکل از بخش های قضایی، اطلاعاتی و بانک ها تشکیل می‌شود تا پرونده‌هایی که نیاز به بررسی کارشناسی دارند مطرح شود.

دکتر نجفی به اعلام یونسکو درخصوص وجود 140 تا 170 نرخ غذای اصیل گیلانی اشاره و خاطر نشان کرد : این ظرفیت در استان در حال فراموشی است  و در این زمینه بخش گردشگری استان باید برنامه و لازم در بهره مندی از این پتانسیل را ارائه دهد..

استاندار گیلان با اشاره به رویکرد مثبت محیط زیست استان و کشور در کمک به بخش تولید و سرمایه گذاری گفت: در سخنان رئیس جمهور توسعه با حفظ منابع زیستی بسیار تأکید شده است و با توجه به اینکه اغلب طرح های موجود مخرب نیستند باید با هدایت به سمت نوآوری و تکنولوژی در تسریع پروژه‌ها اقدام شود.

دکتر نجفی کسب رتبه برتر در رونق فضای کسب و کار را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود : انتظار ما این است که از ظرفیت بخش‌های صنعت، کشاورزی، گردشگری، خدماتی بویژه نقش بخش خصوصی در اتاق بازرگانی و اصناف که در کشور بسیار قوی و بارز است نیز بهره مند شویم.

وی ظرفیت گیلان را در سرمایه گذاری بی بدیل عنوان و خاطر نشان کرد : با فضای خوبی که با هدایت عالمانه رهبر معظم انقلاب و توسط دولت در بخش بین الملل ایجاد شده است باید از ظرفیت و پتانسیل موجود استان بهره لازم را ببریم.

وی افزود : امیدواریم با اندیشه موجود در ایجاد اشتغال و رونق فضای کسب و کار جزو 10 استان برتر کشور باشیم.

نمایند عالی دولت در گیلان پرداختن و پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهور را یکی از وظایف مهم مدیران دستگاه‌های اجرائی عنوان کرد و افزود : شرکت‌های تولیدی و سرمایه گذاری مستعد برای بهره‌مندی از تسهیلات سفر در اولویت هستند.

در این کارگروه که مدیران دستگاه‌ها، بانک‌ها و جمعی از شرکت‌های تولیدی و سرمایه گذاری حضور داشتند مشکلات 10 واحد صنعتی بررسی شد.

در پایان این کارگروه مشکلات موجود در تولید و سرمایه‌گذاری 4 شرکت و واحد تولیدی استان مطرح گردید که استاندار دستور رفع این مشکلات را صادر نمود.

 


معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان : 13 آبان، تجلی وحدت و انسجام ملی باشد

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در نشست هماهنگی بزرگداشت 13 آبان گفت : برگزاری مناسب‌های ملی باعث تقویت سرمایه های اجتماعی و همبستگی و تجلی وحدت و انسجام ملی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان : محمد احمدی پور صبح امروز در نشست هماهنگی بزرگداشت 13 آبان با اشاره به اینکه تبیین و تقویت مناسبت‌های ملی و مذهبی یکی از اهداف برگزاری باشکوه این مراسم‌ است، افزود : حضور مردم در راهپیمایی این روز، باعث تقویت و استحکام پایه های نظام اسلامی ، تقویت سرمایه های اجتماعی و همبستگی و تجلی وحدت و انسجام ملی می شودو باید تلاش کنیم از آنچه موجب یأس و نا امیدی میان مردم می شود، دوری بجوییم.

وی مهم ترین شعار 13 آبان را نهادینه کردن روحیه استکبارستیزی عنوان و خاطرنشان کرد: با حفظ این روحیه و افزایش دوستان خود  می توانیم راه های نفوذ دشمنان را مسدود کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار  گفت : گرامیداشت یاد و خاطره شهدایی که به جهت حفظ منافع و امنیت ملی جان خود را از دست دادند در این مراسم ضروری است.

محمد احمدی پور در ادامه برگزاری 2 انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در سال جاری اشاره کرد و افزود : در اجتماع هایی که تا برگزاری این انتخابات پیشرو داریم باید تأثیر برگزاری انتخابات در سطح بین المللی و نیز ارزشهای انقلاب را به نسل امروز جامعه منعکس کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان بیان داشت: امسال نیز مانند سال های گذشته، مردم همگام با یکدیگر، بار دیگر اوج وفاداری خود به انقلاب و آرمان های نظام اسلامی را نشان خواهند داد.

در این نشست هر یک از مدیران دستگاه های اجرائی حاضر در جلسه به بیان و تبادل نقطه نظرات، پیشنهادات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

 


استاندار گیلان:نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران با محوریت گیلان در باکو برگزار می شود

 

استاندار گفت :نمایشگاه توانمندی های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان گیلان آبان ماه در باکو برگزار می شود .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر نجفی در نشست هماهنگی این نمایشگاه افزود : توانمندی های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران  با محوریت استان گیلان در اولین نمایشگاه تخصصی آب و برق، صنعت ساختمان و خدمات فنی و مهندسی ، نفت، گاز و پتروشیمی،  با عنوان ایران پروژه  بیست و ششم  تا بیست وهشتم آبان ماه در باکو برگزار می شود.

استاندار گیلان افزود : سازمان توسعه‌ی تجارت باتوجه به حضور استان گیلان که در گذشته حضوری قوی در این بخش داشته است از برگزاریهای این نمایشگاه بسیار استقبال کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان ارتباطات جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران پس از استقرار دولت تدبیر و امید را بسیار نزدیک و مثبت ارزیابی و تصریح کرد : کشور آذربایجان و بویژه باکو برای گسترش روابط اقتصادی استان گیلان بسیار حائز اهمیت است و برگزاری این نمایشگاه با محوریت گیلان در شهر باکو گامی مثبت در جهت گسترش روابط و مناسبات خواهد بود.

استاندار گیلان  همچنین با اشاره به اجلاس موسوم به آستارا – آستارا  در ماه گذشته گفت : بر اساس ،امضاء سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان که روسای کمیسیون مشترک دو کشور هستند مقرر شد تا طرف آذری، هشت کیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو کیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه ای که در آستارا ایران ساخته میشود متصل شود.

وی گفت :با اتصال این راه آهن وچندبرابر شدن تبادلات تجاری دو کشور از طریق استان گیلان بر اهمیت توسعه روابط گیلان با جمهوری آذربایجان افزوده میشود.

وی گفت در حاشیه برگزاری این نمایشگاه در خصوص احیای گردشگری دریا محورتقویت گردشگری سلامت و بهره گیری از ظرفیت بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کنار اتصال خط ریلی با مقامات جمهوری آذربایجان مذاکره خواهد شد.   

وی برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی را در دوران پسا تحریم با اهمیت عنوان و خاطر نشان کرد : امیدواریم بخش خصوصی گیلان در این نمایشگاه حضور گسترده داشته باشد چرا که انتقال دستاوردها و پتانسیل‌های کشور از طریق نمایشگاه‌ها صورت می‌گیرد و این اهمیت نقش بسیار موثری در شناخت محصولات دارد.

 


استاندار گیلان خبر داد :

اختصاص بیش از 30 میلیارد ریال اعتبار به منظور فراهم کردن امکانات ، تجهیزات و تعمیرات مورد نیاز زندان های استان

 

استاندار گیلان صبح امروز با حضور در زندان مرکز رشت از نزدیک در جریان روند امور اصلاحی و تربیتی زندانیان قرار گرفت و دستورات لازم را جهت حل مشکلات زندانهای استان صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی پس از این بازدید در نشست با جمعی از مدیران کل دستگاههای اجرایی که در محل زندان مرکزی رشت  برگزار شد بر ضرورت حل هر چه سریعتر مشکلات زندانهای استان تأکید کرد افزود :  متأسفانه مشکلات زندانهای استان در طی سالیان گذشته که برخی از این آن دارای قدمت بیش از 3 دهه می باشدافزایش یافته است.

استاندار گیلان حضور مدیران بخش های مختلف عمرانی و خدمات رسان در این نشست را نمایانگر توجه استان به حل مشکلات زندانیان دانست و افزود : باتوجه به قدمت 30 تا 40 ساله برخی از زندانهای استان و شرایط آب و هوایی استان تعمیر و بازسازی ساختمان برخی از زندانها  ضرورتی انکار ناپذیر است .

دکتر نجفی از افزایش بودجه عمرانی زندان ها از محل اعتبارات عمرانی استان  و همچنین کمک از محل مدیریت بحران و سهم دستگاهها خبر داد و افزود :  مجموعاً بیش از 3 میلیارد تومان اعتبار در این نشست  به منظور فراهم کردن امکانات ، تجهیزات و تعمیرات مورد نیاز برای زندان های استان در نظر گرفته شده که یک میلیاردتومان از این اعتبار از سوی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی است.

وی گفت :علاوه بر این اعتبار 5 1هکتار به مساحت زندان لاکان رشت برای افزایش استاندارد سازی فضای این زندان ،اجرای پروژه های مختلف عمرانی،امنیتی و تربیتی افزوده می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین از برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای آموزش زندانیان و پشتیبانی از خانواده آنان خبر داد و زندانها را جزئی از جامعه دانست که باید به آنها توجه شود.

رئیس کل دادگستری استان نیز در این نشست زندان را واقعیت جوامع بشری دانست و از اجرای سیاست‌های کنترلی در قوه قضائیه خبر داد و افزود : اگر چنانچه سیاست‌های کنترلی حاکم نبود مطمئناً شاهد زندانیانی بیشتر در زندانها بودیم.

سیاوش پور افزود : 35 درصد زندانیان به دلایل مختلف از جمله عدم یادگیری حرفه و شغل مجدداً به زندانها باز می‌گردند.

حسینی مدیر کل امور زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان نیز گزارشی از وضعیت زندانهای استان ارائه داد.

 


استاندار گیلان : نهاد کتابخانه های عمومی نیازمند حمایت بیشتر مدیران استان است

 

استاندار گیلان در دومین نشست انجمن کتابخانه عمومی استان بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله فرهنگ تأکید کرد و افزود : نهاد کتابخانه های عمومی نیازمند همکاری و حمایت بیشتر مدیران استان  است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این نشست که با حضور جمعی از مدیران در محل استانداری برگزار شد با اشاره به اهمیت حمایت از نهاد کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگی افزود : بخشی از نیازهای کتابخانه‌های عمومی استان مسائل سخت افزار که باید امکانات مورد نیاز فراهم شود و بخش دیگر آن که از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد بخش نرم افزاری می‌باشد که باید فضای درک متقابل در خصوص این مهم در جامعه ایجاد شود.

استاندار گیلان  همچنین با اشاره به پروژه نیمه تمام کتابخانه مرکزی رشت، برجذب اعتبارات سفر رئیس جمهوری در ارتباط با این پروژه تاکید کرد.

وی در ادامه  ضرورت پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها از محل شهرداری ها را یادآور شد و افزود: بایستی تلاش شود تا هیچ بدهی در این ارتباط باقی نماند و سهم هر شهر در حوزه فرهنگی همان منطقه هزینه شود.

استاندار گیلان بر ضرورت توسعه فضای کتابخانه‌های استان تأکید کرد و افزود : باید شرایطی فراهم گردد تا کتابخانه‌ها تبدیل به فضای مناسبتر در شهر و روستاها گردد.

دکتر نجفی با توجه به نزدیک بودن هفته کتاب و کتاب خوانی به ترویج این فرهنگ و تکریم فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی تاکید کرد.

وی فضای کاری در آینده را به نفع گیلان دانست و افزود :  آینده استان در بخش های اقتصاد دانش بنیان روشن است و می باید این موضوع در ارتباط با حوزه فرهنگ استان نیز رقم بخورد.

دکتر نجفی افزود : استان گیلان دارای پیشینه ای قوی در حوزه فرهنگ است که این پیشینه مهمترین ظرفیت استان برای ارتقای سطح اندیشه و فرهنگ گیلان محسوب می شود.

وی به لزوم توجه به مشارکت اجتماعی و همراهی مردم در بخش فرهنگ تأکید کرد و افزود : باید بدور از فضاهای سیاسی و با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی در جهت تقویت بخش فرهنگی تلاش کنیم.

استاندار با بیان اینکه متاسفانه اقداماتی که تا به امروز در حوزه فرهنگ در سطح استان انجام گرفته کافی نبوده و باید در این زمینه تلاش بیشتری شوداظهار کرد: بدلیل وجود مشکلات بسیار گذشته در زمینه عمرانی و اقتصادی بخش اعظم زمان معطوف به این موضوع شد و وقت کمتری صرف حوزه فرهنگی شده است.

وی ادامه داد: می بایست از این پس، با تعامل و ارایه راهکارهای کارشناسی مدیران، گام های محکمی در زمینه تقویت حوزه فرهنگی برداشته شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با  ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در این بخش از وجود تعداد 100 کتابخانه عمومی در استان خبر داد و افزود : از لحاظ شاخص فضای سرانه مطالعه گیلان رتبه 26 را در کشور به خود اختصاص داده است.

محمد پور با اعلام بدهی ۶ میلیاردی شهرداری ها به کتابخانه های عمومی استان گفت: تاکنون فقط 15 شهرداری نیمی از تعهدات خودرا انجام داده اند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان همچنین از افتتاح نخستین کتابخانه عمومی ویژه کودک همزمان با هفته کتاب در رشت خبر داد و گفت : این کتابخانه که به طور تخصصی و ویژه کودکان است، دومین کتابخانه تخصصی کودک در سراسر کشور است که برای نخستین بار در شهر رشت افتتاح می شود.

در پایان کارت عضویت افتخاری کتابخانه‌های عمومی و لوح تقدیر دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به استاندار گیلان اهداء شد.

 


حضور استاندار در مراسم ایام محرم در بیت نماینده ولی فقیه در گیلان

 

 

 

 

استاندار گیلان عصر امروز در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان و یاران با وفایش که در بیت نماینده ولی فقیه در گیلان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبر معظم انقلاب برگزار شد شرکت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ مراسم ایام سوگواری حضرت اباعبدا... الحسین (ع) در بیت نماینده ولی فقیه در گیلان از روز سه شنبه 28/07/94 آغاز و تا روز دوشنبه04/08/94 ادامه دارد.

 


استاندار گیلان : فضای امنیتی موجود در استان بسیار مثبت است

 

سردار علی عبدالهی معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح عصر امروز با استاندار گیلان در رشت دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر نجفی در دیدار با سردار عبدالهی که به منظور سخنرانی در مراسم بزرگداشت سرلشکر پاسدار شهید حاج حسین همدانی به استان گیلان سفر کرده بود گفت : بیان توانمندی های دفاعی کشورمان در مجامع عمومی نشان از اقتدار کشور است .

وی افزود :آگاهی جامعه از این توانمندی ها موجب بالندگی و احساس امنیت بیشتر میشود.

استاندار گیلان افزود : فضای اشتغال استان نیز طبق آمار رو به بهبود است و این در حالی است که فضای امنیتی موجود در استان نیز بسیار مثبت است.

وی به سفر رئیس جمهور به گیلان در آغاز سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده است اشاره و خاطر نشان کرد : در این سفر مصوبات خوبی به تصویب رسید که آغاز پروژه راه آهن رشت آستارا یکی از مصوبات بود و پیگیر جذب فاینانس خارجی برای اجرای آن هستیم.

دکتر نجفی به تفاهم نامه کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان درخصوص  امتداد 8 کیلومتر باقیمانده راه آهن آذربایجان به آستارا ایران  اشاره کرد و افزود : با این تفاهم نامه 8 کیلومتر باقیمانده به اتمام می‌رسد و پل مشترک با هزینه دوکشور  ساخته می شود و با ساخت ترمینال از 18 ماه  آینده حمل و نقل ریلی  بار از طریق آستارا انجام می‌گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی در 2 سال قبل در گیلان اقدامات خوبی صورت گرفته است خاطر نشان کرد : پروژه‌های عمرانی گیلان در سال 93 نسبت به 2 سال قبل رشد 2. 3 برابری داشته است.

وی توجه دولت در پروژه‌های عمرانی را معطوف به پروژه‌های بالای 80 درصد پیشرفت عنوان و تصریح کرد :  در این مدت با تزریق با سه هزار میلیارد تومان  اعتبار توانستیم بخشی از این پروژه‌ها را جمع کنیم.

در این دیدار سردار عبدالهی معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح نیز با اشاره به نقش مهم گیلان در آموزش نیروهای نظامی زبده کشور بویژه در بخش نیروی دریایی گفت : این ستاد از تقویت این مراکز حمایت میکند.

 


استاندار گیلان : در اجرای پروژه‌هایی همچون راه آهن، پتروشیمی و حمل و نقل آماده همکاری با اندونزی هستیم

 

 

 

سفیر اندونزی در ایران ظهر امروز در سفر یک روزه به گیلان با استاندار دیدار کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسای استانداری گیلان، دکتر نجفی در دیدار سفیر اندونزی، مسلمان بودن اکثریت جمعیت این کشور را زمینه خوبی برای گسترش همکاری‌ها دانست افزود : نقاط مشترک زیادی با کشور اندونزی وجود دارد و در اکثر مجامع بین المللی نقطه نظرات واحدی بین دو کشور وجود دارد.

 

وی با اشاره به  فرصت جدید ایجاد شده در دیپلماسی کشور  پس از توافق هسته ای خاطر نشان کرد : امیدواریم  در فضای جدید از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور بهره لازم را ببریم و ارتباطات بیشتری برقرار شود.

 

نماینده عالی دولت در گیلان نقش کشور اندونزی در دوران تحریم و ارتباط با کشور ایران را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت : دولت در تلاش است تا با کشورهایی که در زمان تحریم با ما همکاری مناسب داشتند در دوران پسا تحریم نیز با آنها ارتباط بیشتری برقرار کند.

 

وی برگزاری نشست‌های  کارشناسی دوجانبه را در انجام اقدامات مشترک بسیار موثر دانست و خاطر نشان کرد : در اجرای پروژه‌هایی همچون راه آهن، پتروشیمی و حمل و نقل که در استان در حال اجراست آمادگی مذاکره جهت مشارکت کشور اندونزی وجود دارد.

 

استاندار گیلان با بیان اینکه وجود محصولات کشاورزی مشترک همچون برنج، چای و بادام زمینی می‌تواند در همکاری های اقتصادی موثر باشد گفت : آمادگی لازم جهت ورود هیئت‌های اقتصادی اندونزی  به منطقه آزاد انزلی و نیز بازدید از دانشگاه گیلان برای تبادل علمی و پژوهشی وجود دارد.

 

وی همچنین با ابراز تمایل جهت خواهر خواندگی یکی از شهرهای اندونزی با یکی از شهرهای استان گیلان افزود : از حضور مردم اندونزی در این استان و نیز بازدید از صنایع و محصولات استقبال می‌کنیم.

 

در این دیدار سفیر جمهوری اندونزی در ایران ایجاد بهترین همکاری‌ها بین ایران و اندونزی را یکی از وظایف اصلی خود عنوان کرد و گفت : قطعاً 2 کشور مسلمان بالاترین و بهترین سطح همکاری‌ها را داشته و خواهند داشت.

 

دیان ویون جوریت با اشاره به اینکه اقلیم و طبیعت این استان مرا به یاد کشور اندونزی می‌اندازد افزود : هدف از این سفر انتقال پیامی درخصوص اعلام آمادگی همکاری برای سرمایه‌گذاری در زمینه جاده سازی، گاز، نفت و پروژه‌های پتروشیمی در استان گیلان باتوجه به ظرفیت بالای آن است.

 

وی با بیان اینکه کشور اندونزی در زمینه‌های لاستیک، روغن و کاغذ توانایی بسیار بالایی دارد افزود : باتوجه به محصولات مشترکی که 2 کشور با هم دارند تامین احتیاجات ما می‌تواند به صورت داد و ستد باشد.

 

سفر اندونزی با اشاره به اینکه در تلاشیم تا نیازهای حوزه نفتی ما از ایران صادر شود خاطر نشان کرد : آمادگی لازم برای همکاری در استخراج نفت در پروژه نفتی سردار جنگل گیلان وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه شرکت‌های توانمندی در حوزه راه آهن در کشور اندونزی وجود دارد گفت : شرکت‌های اندونزیایی برای  سرمایه گذاری در مسیر رشت به آستارا می‌توانند کمک کنند.

 

دیان ویون جوریت افزود : در حال برنامه‌ریزی برای دعوت از شرکت‌ها و کمپانی‌ها و سرمایه‌گذاران گردشگری اسلامی اندونزی برای سفر به گیلان هستیم.

 

در پایان این نشست سفیر اندونزی کتاب مردم دوست داشتنی ایران که مجموعه عکس هاس وی از کشورمان است را به استاندار گیلان اهدا کرد.

 

 

 


مراسم بزرگداشت سرلشگر پاسدار شهید حاج حسین همدانی در گیلان

 

 

مراسم بزرگداشت سرلشکر پاسدار شهید حاج حسین همدانی پیش از ظهر امروز در حسینیه شهدای گمنام سپاه رشت برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ در این مراسم که  با حضورنماینده ولی فقیه در استان،استاندار ، خانواده و همرزمان آن شهید و اقشار مختلف مردم برگزار شد سردار عبدالهی معاون آماد و پشتیبانی ستاد کل نیروهای مسلح سخنرانی کرد.

 

سردار حسین همدانی از فرماندهان دوران دفاع مقد س که سابقه فرماندهی لشکر قدس گیلان را داشت  6 1مهرماه جاری حین انجام ماموریت های مستشاری در حومه شهر حلب سوریه به شهادت رسید

 

 


استاندار گیلان : بیان موفقیت‌های کشور امید و بالندگی جامعه را افزایش می دهد

 

 

استاندار گیلان که به منظور عیادت از پدر و مادر شهیدان آذر زرتشت به آستانه اشرفیه سفر کرده بود با امام جمعه این شهر نیز دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمد علی نجفی در دیدار با امام جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به نقش روحانیت در بصیرت افزایی و آگاهی بخشی در جامعه تصریح کرد : بیان موفقیت‌های کشور در عرصه‌های داخلی و بین المللی نقش موثری در افزایش امید و بالندگی جامعه ایفاء می‌کند.

استاندار گیلان با اشاره به نقش محوری روحانیت در موفقیت و توسعه جامعه تصریح کرد: مطمئناً سخنان علما و روحانیون  از طریق تریبون های عمومی  نظیر نماز جمعه نقش موثر و کلیدی در رشد معنوی و بالندگی جامعه ایفاء خواهد کرد.

وی همچنین  از حمایت‌های روحانیون  از خدمات دولت تدبیر و امید قدردانی کرد .

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت حفظ محیط زیست در جامعه تأکید کرد و افزود : رعایت حقوق شهروندی و حفظ مسائل زیست محیطی در جامعه از جمله نکات مهمی به شمار می‌رود که باید با فرهنگ سازی صحیح و اصولی در جهت تحقق بیش از پیش آن تلاش کنیم.

امام جمعه آستانه اشرفیه نیز در این دیدار تقویت حوزه علمیه، تبلیغات فرهنگ دینی و فرهنگ عمومی را از جمله اولویت های کاری خود برشمرد و خواستار کمک مسئولین در این راستا شد .

حجت الاسلام  والمسلمین ساجدی با اشاره به موفقیت دولت در موضوع هسته‌ای اظهار داشت : این موفقیت با حمایت و هدایت داهیانه رهبر معظم انقلاب و کار جهادی و شجاعانه رئیس جمهوردر راستای منافع ملی و مصالح نظام صورت پذیرفته است .

 

 


عیادت استاندار گیلان ازوالدین شهیدان آذر زرتشت

 

 

 
 

استاندار گیلان با حضور در منزل شهیدان آذر زرتشت درآستانه اشرفیه در جریان روند درمان پدر ومادر  گرامی این شهدا قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی با قدردانی از استقامت و ایستادگی خانواده‌های معظم شهدا اظهار داشت : از اینکه در جمع خانواده معظم شهیدان آذر زرتشت هستم احساس سرافرازی و سربلندی می کنم و کاری که شما کردید توجه به خدا را در ما تقویت  می کند .

وی افزود: پدران و مادران شهدا با تربیت فرزندان رشید و مؤمن در دامان خود و تشویق و اعزام آنها به حضور در حماسه تاریخی هشت سال دفاع مقدس از آرمانهای اسلام و انقلاب و ولایت فقیه دفاع کردند.

ابوالشهدا حسین آذر زرتشت به علت سکته مغزی در کما بسر میبرد و معصومه میر هاشمی مادر شهیدان نیز به دلیل کهولت سن از بیماری رنج  میبرد.

گفتنی است شهید کریم آذر زرتشت در سن 21 سالگی سال 62 با عنوان بسیجی در عملیات و الفجر 4  در مریوان کردستان و شهید رحیم آذر زرتشت در سن 21 سالگی سال 65 با عنوان بسیجی در منطقه حاج عمران  در عملیات کربلای 2 به فیض شهادت نائل شده اند

 


بازدید استاندار گیلان از روند ساخت آرامگاه شهدای گمنام شهرستان لنگرود

 

استاندار گیلان پس از برگزاری نشست بررسی آخرین وضعیت خانواده های آسیب دیده فاجعه منا از روند ساخت آرامگاه شهدای گمنام شهرستان لنگرود بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع  رسانی استانداری گیلان دکتر محمد علی نجفی ظهر امروز با همراهی معاون سیاسی و امنیتی استانداری ، فرماندار لنگرود و جمعی از مدیران با حضور در گلزار شهدای گمنام شهرستان لنگرود از نزدیک در جریان روند پیشرفت کار ساخت این مزار قرار گرفت و دستورات لازم را جهت تسریع در ساخت آن  به مسئولین ذیربط صادر کرد .

این آرامگاه که معماری آن تلفیقی از هنر اسلامی و ایرانی می باشد در زمینی به مساحت 185 متر مربع در حال ساخت می باشد که تاکنون مبلغ 185 میلیون تومان هزینه گردیده و برای تکمیل آن نیز مبلغ 300 میلیون تومان مورد نیاز می باشد .

شهرستان لنگرود 624 شهید والا مقام را تقدیم انقلاب کرده است .

 


استاندار گیلان : دولت به دقت در حال پیگیری موشکافانه علت وقوع حادثه منا است

 

 

 

استاندار گیلان در دیدار با خانواده جان باختگان فاجعه منا ، مصیبت وارده به این خانواده‌ها را مصیبتی بزرگ و دلخراش دانست و گفت : دولت  به دقت در حال پیگیری  موشکافانه علت وقوع حادثه منا است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این دیدار که به منظور بررسی وضعیت خانواده های حادثه دیده گان منا  در شهرستان لنگرود برگزار شد با اشاره به بی‌تدبیری و سوء مدیریت دولت عربستان در برگزاری مناسک حج خاطر نشان کرد : مصیبت وارده به شما مصیبتی بزرگ و دلخراش است که صبر و بردباری می‌طلبد وخداوند متعال به این صبر و تحمل شما پاداش عنایت خواهد فرمود.

استاندار گیلان از تشکیل ستاد رسیدگی به امور جانباختگان حادثه منا در ساعات اولیه وقوع این حادثه خبر داد و افزود : دولت و ملت متأثر از وقوع این فاجعه هستند و تمام تلاش خود را به کار بستند تا از نگرانی خانواده‌های این عزیزان بکاهند.

دکتر نجفی با اشاره به اینکه دولت  به دقت در حال پیگیری  موشکافانه علت وقوع حادثه منا است گفت :بخش حقوقی و دیپلماسی ریاست جمهوری و تمام بخش‌های مربوطه تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا اصل ماجرا روشن و احقاق حق شود.

وی با بیان اینکه چیزی که تاکنون مشخص است سوء مدیریت و بی تدبیری مسئولین عربستان در برگزاری مراسم حج است تصریح کرد : مسئولین را در غم خود شریک بدانید و ما در کنار شما  هستیم وهمانند شما مصیبت زده ایم .

استاندار گیلان با اشاره به سخنان قاطع و تأثیرگذار رهبر معظم انقلاب درخصوص انجام وظایف دولت عربستان در قبال حادثه دیدگان فاجعه منا و پیگیری‌های خوب رئیس جمهور و مسئولین در این زمینه خاطر نشان کرد : تشییع باشکوه پیکر این عزیزان حاکی از عشق و علاقه و ابراز همدردی دولت و ملت با شما است.

دکتر نجفی با بیان اینکه دولت در تلاش است تا نهایت کمک و مساعدت به خانواده حادثه دیدگان صورت پذیرد افزود : مسئولین باید به صورت مستمر از خانواده این عزیزان سرکشی کنند و هیچ عذر و کوتاهی در این زمینه پذیرفتنی نیست.

براساس آمار حج و زیارت تعداد 25 نفر از کاروان گیلان در فاجعه منا جان خود را از دست داده اند که تاکنون 3 نفر از حجاج گیلانی مفقود می‌باشند.

9نفر از جان باختگان کاروان گیلان نیز ازشهرستانهای غرب مازندران هستند.

 


استاندار گیلان : مجلس محترم به افزایش متناسب سهم استان در بودجه سال آینده و برنامه ششم توسعه کمک کند

 

 

 

استاندار در جلسه شورای اداری که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره به اینکه در دولت تدبیر امید به رغم کاهش منابع درآمدی ؛ در بخش های مختلف برای توسعه و حل مشکلات استان از جمله تکمیل پروژه های اقتصادی و عمرانی بزرگ ، محیط زیست و کشاورزی  تحرک بوجود آمده است گفت : انتظار داریم مجلس محترم به افزایش متناسب سهم استان در بودجه سال آینده و برنامه ششم توسعه کمک کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر نجفی با اشاره به سوابق درخشان دکتر لاریجانی در بخش‌های مدیریتی پس از انقلاب و قدردانی از نقش وی  در بحث‌های مختلف بویژه تصویب طرح برجام در مجلس افزود : گام مثبت ایشان در بحث برجام و مدیریت این بخش در تصویب آن بسیار حائز اهمیت بود و بحمدا... در شورای نگهبان نیز مورد تایید قرار گرفت.

وی به کسب رتبه برتر گیلان در بهبود فضای کسب و کار در بیش از 2 سال اخیر اشاره و تصریح کرد : شرایط بوجود آمده که  از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام شده باعث ارتقاء شاخصهای اشتغال در استان گیلان شده است.

رئیس شورای تأمین استان یکپارچگی و همدلی موجود در بین مسئولان اجرائی، نظامی، انتظامی و امنیتی استان را از عوامل توفیقات بدست آمده در بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت : گیلان درپائیز سال 92 رتبه دوم بیکاری در کشور را دارا بود که این رتبه در انتهای سال 93 به رتبه 9 و در بهار امسال به رتبه هجدهم ارتقا یافته است و امیدواریم این استان جزو 10 استان برتر کشور قرار گیرد.

استاندار  در ادامه کمبود نقدینگی را از مشکلات واحدهای تولیدی استان خواند و یادآور شد: اختصاص تسهیلات به واحدهای تولیدی از مطالبات گیلان است.

وی تصریح کرد : علیرغم مشکلات موجود در نقدینگی استان توفیقات خوبی در بحث اشتغال، رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری داشته است.

نماینده عالی دولت در گیلان گفت : امیدواریم با بسته اقتصادی جدید دولت، بانک‌های استان از نظر نقدینگی تقویت شوند تا در بخش‌های مختلف تحرک خوبی شکل بگیرد.

استاندار به تحرک ایجاد شده در بخش های مختلف استان بویژه پس از سفر هیئت دولت به گیلان اشاره و خاطر نشان کرد : تسریع در تکمیل راه آهن قزوین- رشت و آغاز مطالعات راه آهن رشت- آستارا یکی از مصوبات این سفر بوده است که دولت به صورت جدی پیگیر عملیاتی شدن آن است.

وی افزود : در هفته اخیر با تشکیل کمیسیون اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان 8 کیلومتر باقیمانده در خاک جمهوری آذربایجان به ایران وصل می‌شود.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد : با امتداد این راه آهن 5 هزار و 200 کیلومتر راه آهن از اروپای شمال به هندوستان وصل می‌شود.

وی ایجاد راه آهن خط کناره رشت به مازندران را از خواسته‌های مردم شمال کشور عنوان کرد و افزود : این راه آهن علاوه بر هزینه کم به دلیل عدم نیاز به ایجاد تونل جزء مسیرهای تردد ریلی زیبای کشور خواهد بود.

نماینده عالی دولت در گیلان تکمیل سدهای در دست احداث استان را از دیگر مطالبات مردم گیلان دانست و افزود : باتوجه به مشکلاتی که در ظرفیت سد سفیدرود وجود دارد با استفاده از آب‌های موجود در جلگه باید مشکل کم آبی استان مرتفع گردد.

وی گفت : در این خصوص 11 سد لاستیکی از جمله مصوبات سفر است که خواستار تسریع در تحقق آن هستیم.

استاندار گیلان بر ضرورت مکانیزه شدن اراضی شالیزاری استان تأکید و خاطر نشان کرد : در 30 سال قبل در این حوزه کم کاری شده است و در این مدت حدود 50 هزار هکتار از شالیزارها تسطیح و یکپارچه سازی شده است.

وی به مصوبه دولت درخصوص تسطیح 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان درمدت 5 سال اشاره کرد و گفت : امیدواریم با اهتمامی که از سوی رئیس مجلس صورت می‌گیرد، ارتقای میزان اعتبار  مکانیزاسیون اراضی و نیز راه آهن خط کناره در برنامه ششم و  بودجه سال آینده یکی از ره‌آوردهای این سفر باشد.

دکتر نجفی در بخش دیگر تالاب انزلی را یکی از تالاب‌های بین المللی توصیف کرد و افزود : متأسفانه در حال حاضر این تالاب با خطرات جدی روبه روست که توجه ویژه دولت و مجلس را می‌طلبد.

وی ایجاد تحرک در استان را در برگزاری انتخاباتی پرشور که جزو تأکیدات رهبری و رئیس جمهور می‌باشد بسیار موثر دانست و افزود : آمادگی لازم برای حفاظت از آرا و برگزاری انتخاباتی با حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی وجود دارد.

 

 

 

 


رئیس مجلس : استفاده‌ی بهتر از ظرفیت‌های سازنده‌ی گیلان موجب توسعه‌ی بیش‌تر آن می‌شود

 

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در شورای اداری گیلان گفت : استفاده‌ی بهتر از ظرفیت‌های سازنده‌ی گیلان موجب توسعه‌ی بیش‌تر آن می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر لاریجانی شامگاه چهارشنبه در شورای اداری گیلان با اشاره به بیان توانمندی‌ها و مشکلات گیلان از سوی استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت : گیلان زمینه‌های خوب و سازنده‌ای برای توسعه دارد اما چون گاهی از آن به خوبی استفاده نشد همین ظرفیت‌ها به مشکلات تبدیل شده است.

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد : علاوه بر توجه به بخش کشاورزی باید به بعد صنعتی و گردشگری نیز توجه داشته باشیم تا توانمند‌های گیلان شکوفا شود.

وی با اشاره به اهمیت توجه به رعایت مسائل زیست محیطی در توسعه‌ی گیلان گفت : محصولات کشاورزی همچون برنج و چای برای کشور با اهمیت است اما اگر می‌خواهیم گیلان روی پای خود بایستد فقط از طریق کشاورزی نمی‌شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه باید به مزیت‌های گیلان در برنامه ششم توسعه توجه شود با اشاره به محدودیت منابع مالی دولت افزود : شناخت مناسب از شرایط، قدم برداشتن با امیدواری، برنامه محوری و بهره‌گیری همه جانبه از توان بخش خصوصی چهار شرط مهم برای توسعه‌ی استان و رونق اقتصادی است.

وی با بیان اینکه مجلس در قانون بودجه به دولت اجازه داده است تا طرح‌های عمرانی خود را به بخش خصوصی واگذار کند گفت : دولت باید انگیزه‌ی لازم را در این واگذاری‌ها برای بخش خصوصی ایجاد کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان گفت : با تدبیری که در کشور تحت نظر رهبر معظم انقلاب انجام شد شیطنیت‌های 10 و 12 ساله علیه کشور به سرانجام رسید.

وی گفت : نظام با چشم باز این راه را انتخاب کرده است و یک ستاد قوی باید با همکاری شورای عالی امنیت ملی تمهیدات اجرای برجام و رفع تحریم‌ها را پیگیری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت رسیدن به اهداف سند چشم انداز گفت : مهم ترین اولویت کنونی کشور داشتن وضعیت اقتصادی پویا و پرتحرک برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز است .

دکتر علی لاریجانی افزود  : با تصمیم داهیانه نظام هم دانش هسته‌ای مورد نیاز کشور حفظ شد و هم در بخش اقتصادی فضای جدیدی با لغو تحریم ها بوجود می آید.

وی گفت : با شرایط جدید و ورود سرمایه گذاری های خارجی طرح های عمرانی همچون راه آهن گیلان در زمان کوتاه تری به بهره برداری می رسد.

 

 

 

 


لاریجانی: توافق هسته ای ، همه همتی بود که تحریم ها برداشته شود

 

 

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 ، همه همتی بود که تحریم ها علیه ملت برداشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ، علی لاریجانی عصر چهارشنبه در یادواره سرداران ، فرماندهان و 444 شهید والامقام نیروی انتظامی استان گیلان، 38 شهید فرماندهی انتظامی شهرستان لنگرود و یادبود سردار شهید حسین همدانی در مسجد جامع لنگرود اظهار کرد : با این توافق ، دانش هسته ای در ابعاد مختلف باقی می ماند و در این راه، مسئولان زحمات زیادی کشیدند تا این تواق تثبیت شود.

وی با یادآوری مصاف جدی ایران در صحنه بین الملل با کشورهای غربی افزود : 12 سال با غرب درگیر بودیم و آنها هیچ وقت حاضر نبودند بر اساس ضوابط بین المللی، حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسند و از در زور، وارد می شدند.

رییس مجلس ادامه داد : مذاکرات متعددی در این مدت انجام شد اما باز هم آنها نمی خواستند حقوق ملت ایران را تامین کنند و فقط با زبان زور ، سخن می گفتند.

وی با بیان اینکه ما چاره ای جز استقامت نداشتیم ، گفت : با همین استقامت توانستیم فناوری صلح آمیز هسته ای را به جایی مطلوب برسانیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد : آنها به دنبال ایجاد بلوا و سر و صدا بودند تا جلوی پیشرفت کشور را سد کنند اما ما ایستادگی کردیم و این ایستادگی، جواب داد.

وی نقش رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه را پررنگ و برجسته خواند و افزود : با هدایت های معظم له ، ایستادگی کردیم و تصمیم دقیقی گرفته شد.

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه دولت های غربی هزینه های زیادی برای ما ایجاد کردند، گفت : آنها ما را تحریم کردند، فشار آوردند و خیلی از اتهاماتی که زدند ، بلوف بود ولی ما مقاومت کردیم.

وی ادامه داد : خوشبختانه ایران اسلامی از ظرفیت های خوبی در فناوری هسته ای برخوردار است و طی دو سال مذاکره اخیر ، آنها فهمیدند که با فشار، تهدید و تحریم نمی توانند جلوی پیشرفت هسته ای ایران را بگیرند.

لاریجانی تصریح کرد : آنها به مذاکره روی آوردند ، ما هم مذاکره را ترک نکردیم و توانستیم تحریم ها را از سر ملت ایران برداریم و دانش هسته ای خود را تثبیت کنیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه گام بلندی برداشته که تبدیل به توافق شد ، گفت: در این راه ، زحمات زیادی کشیده شد اما همچنان شیطنت هایی وجود دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود : اگر طرف مقابل ، تحریم ها را لغو نکند و به بهانه هایی، تحریم ها را احیا کند؛ همکاری ما متوقف خواهد شد و اگر فکر می کنند می توانند در وسط کار دغل کاری کنند ، مجلس به این موضوع ورود می کند.

وی با ابراز امیدواری اینکه پس از این، فضای باز اقتصادی را در کشور شاهد باشیم ، از شورای نگهبان قانون اساسی نیز برای تایید طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام ، قدردانی کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سیستم دفاعی کشور تعطیل بردار نیست ، گفت : فعالیت های دفاعی ایران اسلامی در هیچ شرایطی، محدود نخواهد شد.

لاریجانی ادامه داد : شورای عالی امنیت ملی کشور نیز به این موضوع ، نظارتی کامل دارد.

وی همچنین به شرایط منطقه اشاره و اضافه کرد : شرایط منطقه ، شرایطی حساس و پرتلاطم است و در 70 - 80 سال گذشته ، تا به این اندازه، بحران در منطقه نداشته ایم.

وی با بیان اینکه اکثر کشورهای منطقه دچار بحران امنیتی هستند ، ادامه داد : گاهی برخی فکر می کنند می توانند مشکلی برای دیگران ایجاد کنند اما این سم مهلک ، به آنها نیز نفوذ می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد : جمهوری اسلامی ایران، با حساسیت ویژه ای شرایط منطقه را دنبال می کند.

وی مهمترین موضوع حال حاضر کشور را مسائل اقتصادی عنوان و بیان کرد : ما وارد فاز جدیدی شده ایم و دریچه هایی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور گشوده شده است.

لاریجانی تاکید کرد : مسئولان باید برای حل مشکلات ، یکدل و همزبان باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با چالش هایی از لحاظ اقتصادی مواجه هستیم ، گفت : در بخش تولید ، لطمه هایی خورده ایم و از این حیث ، شرایط خوبی نداریم و باید حرکتی جهش وار در این زمینه صورت گیرد.

وی همچنین از اختصاص 500 میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاهای کشور خبر داد و افزود : برای چایکاران و برنج کاران نیز مصوبات مهمی در بودجه کشور لحاظ شده است.

لاریجانی یادآور شد: اگر سربلندی کشور را می خواهیم ، باید بنیه اقتصادی درونی را تقویت کنیم چراکه اگر ضعیف باشیم، نمی توانیم به آرمان های بلندی که به دنبال آنها هستیم ، برسیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در خاتمه سخنان خود ، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای نیروی انتظامی گفت : ناجا با مردم و برای مردم زندگی می کند و در شرایط سخت ، با مردم و در کنار مردم است و در برخورد با اشرار نیز ، جان خود را فدا می کند.

وی ادامه داد : این روحیه مجاهدت و شهادت طلبی، باعث پویایی و بالندگی ناجا شده و توانسته اند به خوبی از حریم امنیت کشور حراست کند.

یادواره سرداران ، فرماندهان و 444 شهید والامقام نیروی انتظامی استان گیلان، 38 شهید فرماندهی انتظامی شهرستان لنگرود و یادبود سردار شهید حسین همدانی عصر چهارشنبه با سخنرانی رییس قوه مقننه در مسجد جامع لنگرود برگزار شد.

 

 


برگزاری هفتمین نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادر مخدر

 

استاندار گیلان در هفتمین نشست شورای هماهنگی مبارزه با موادر مخدر گفت: توجه مداوم وزیر کشور جهت رسیدگی به موضوعات مواد مخدر  نشان از اهمیت موضوع و عزم و اراده مسئولین در ریشه کن کردن این بلای خانمان سوز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی در این نشست توسعه اشتغال و رفاه اجتماعی را از جمله عوامل موثر در کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود : در حالیکه کشور با توطئه‌های مختلف مواجه است مواد مخدر و روانگردان‌های نوظهور نیز به عنوان ابزاری در جهت ضربه زدن به  سرمایه‌های انسانی و اجتماعی تأثیرگذار است.

استاندار گیلان در ادامه سخنان خود از اهتمام مسئولین کشوری در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و افزود : توجه مداوم وزیر کشور جهت رسیدگی به موضوعات مواد مخدر  نشان از اهمیت موضوع و عزم و اراده مسئولین در ریشه کن کردن این بلای خانمان سوز است .

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت تسریع در اجرایی شدن سهم دستگاه‌ها در برنامه‌های تدوینی در امر مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد و بر ضرورت ایجاد مرکز نگهداری معتادین متجاهر به اعتیاد تأکید کرد و افزود : باید همه دستگاه‌های ذیربط در کوتاه مدت نسبت به راه اندازی و اجرای این مهم اقدام کنند.

در ادامه این نشست هر یک از اعضاء به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و با رهنمود و دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.

 

 


رتبه نخست گیلان در ایجاد بهبود فضای کسب و کار در کشور

 

 

استاندار گیلان از کسب رتبه نخست ایجاد بهبود فضای کسب و کار این استان برای هشتمین مرتبه متوالی در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر  محمدعلی نجفی عصر دوشنبه در جریان بازدید از نمایشگاه تخصصی استاندارد و توانمندی شهرک‌های صنعتی گیلان در رشت با اشاره به تلاش برای بهبود فضای کسب و کار در دو سال گذشته در استان اظهار کرد: بر اساس  اعلام مرکز پژوهش های مجلس ،  گیلان برای هشتمین بار متوالی رتبه نخست ایجاد بهبود فضای کسب و کار در کشور را کسب کرده‌است.

وی با فاصله معنادار گیلان در ایجاد بهبود فضای کسب و کار با دیگر استان‌ها اشاره کرد و افزود: فضای کسب و کار در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش صنعت و کشاورزی روبه بهبود است و این امر باید در بخش گردشگری گیلان اتفاق بیفتد.

دکتر نجفی با اشاره به حضور شرکت‌های مختلف تولیدی در دومین نمایشگاه توانمندیهای شهرک های صنعتی استان گیلان و چهارمین نمایشگاه تخصصی کیفیت و استاندارد حضور دارند، تصریح کرد: از ورود سرمایه‌گذاران برای ایجاد واحدهای تولیدی در گیلان استقبال می‌کنیم.

استاندار گیلان به وجود اندیشه‌ها و فکرهای مختلف مدیران، مجریان، احزاب و نمایندگان مردم در مجلس در استان اشاره کرد و گفت: اهداف تعیین‌شده برای بهبود ایجاد فضای کسب و کار با همدلی تمام اندیشه‌ها در راستای رفع معیشتی شهروندان در حال انجام است.

وی با تاکید براینکه به‌دنبال قرار گرفتن گیلان جزو 10 استان برتر کشور در بخش‌های مختلف هستیم، بیان کرد: ایجاد فضای مثبت در گیلان موجب‌شده تمام افراد از این موقعیت بهره‌مند شوند.

استاندار گیلان تاکید کرد : برای رفع مشکلات بیکاری و رفاه و معیشت مردم تلاش شود و قطعا در این راستا همه باید کمک کنیم .

 

 


افتتاح نمایشگاه تخصصی استاندارد و توانمندیهای شهرک های صنعتی

 

 

 

دومین نمایشگاه توانمندیهای شهرک های صنعتی استان گیلان و چهارمین نمایشگاه تخصصی کیفیت و استاندارد عصر امروز با حضور استاندار گیلان در رشت گشایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دومین نمایشگاه توانمندیهای شهرک های صنعتی استان گیلان و چهارمین نمایشگاه تخصصی کیفیت و استاندارد که با حضور دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان و جمعی از مدیران دستگاههای اجرائی و بخش خصوصی افتتاح شد از 92 واحد صنعتی  در بخش های صنایع کوچک،متوسط و بزرگ شامل موادغذایی،شیمیایی،صنایع فلزی،بسته بندی و سلولزی تشکیل شده است.

آشنایی واحدهای مختلف با محصول های واحدهای تولیدی،بهبود فضای کسب و کار و نمایش توانمندیهای موجود در استان از اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

این نمایشگاه از 20 لغایت 23 مهر به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گیلان واقع در جاده رشت به تهران برای بازدید علاقمندان و متخصصان این صنایع دایر است.

 گفتنی است استان گیلان دارای 32 شهرک و نواحی صنعتی می باشد.

 


استاندار گیلان:جذب نیرودر آموزش و پرورش با دقت انجام گیرد

 

استاندار عصر امروز در شورای آموزش و پرورش استان گفت: جذب نیروهای پیش دبستانی در آموزش و پرورش بایستی با دقت انجام گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر محمدعلی نجفی در این جلسه افزود: برای اجرای موضوع جذب نیروهای پیش دبستانی در آموزش و پرورش، بایستی با دقت تلاش کنیم تا شاهد اعتراض همراه با مستندات از سوی نیروها نباشیم.

 

 

 

وی در رابطه با اردوی راهیان نور دانش آموزان بیان کرد: اردوی راهیان نور دانش آموزی، کاری فرهنگی و ارزشمند است.

وی بیان داشت: اردوهای راهیان نور در حفظ میراث گرانبهای هشت سال دفاع مقدس و حفظ ارزش های این دوران نقش مهمی دارد.

رییس شورای آموزش و پرورش استان گیلان معرفی و شناساندن ارزش های هشت سال دفاع مقدس به نسل جوان و نوجوان را مهم دانست و تصریح کرد: بخشی از این اقدامات می تواند از طریق راهیان نور عملی شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ضرورت توجه به امنیت سفر برای دانش آموزان در اردوهای راهیان نور خاطرنشان کرد: بایستی در انتخاب رانندگان و سالم بودن اتوبوس ها به لحاظ فنی دقت کافی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با رونمایی از اولین کانون دانش آموزی دانش بنیان نیز اضافه کرد: راه اندازی این کانون کاری خوب و اثرگذار است.

دکتر نجفی توجه به شرکت های دانش بنیان برای رفع مشکل بیکاری را مهم دانست و یادآور شد: اگر در زمینه شرکت های دانش بنیان و فناوری تلاش شود، آینده گیلان را در زمینه اشتغال مثبت می بینم.

وی اذعان کرد: استان‌هایی که سطح نخبگی در آنها بالا است و جوانانی فعال در حوزه علم و فرهنگ دارند در حوزه فعالیت‌های دانش بنیان موفق تر هستند.

دکتر نجفی بر حمایت از المپیادهای ورزشی نیز تأید کرد و گفت: هرجا که تحول و نوآوری ورزشی در نوجوانان و جوانان باشد آماده حمایت هستیم.

استاندار گیلان توسعه مدارس با محوریت رشته علوم و معارف اسلامی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در این مدارس علاوه بر دروس اصلی بر محور معارف اسلامی نیز دروسی تدریس می شود که بسیار ارزنده و قابل گسترش است.

دکتر نجفی در بخش دیگری  از سخناننش با اشاره به سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به گیلان و گفت: دکتر لاریجانی چهارشنبه هفته جاری به استان سفر می‌کند و لازم است مدیران استان و شهرستان در عرصه‌هایی که به حضور آنان نیاز است فعال باشند.

وی با اشاره به موافقت مجلس با کلیات اجرای برجام، گفت: نمایندگان گیلان درمجموع در  بحث برجام بسیار قوی ظاهر شدند.

 

 

 


استاندار گیلان : برای بهره‌مندی ناشنوایان و کم شنوایان از بخش‌های مختلف خبری تمهیدات لازم فراهم گردد

 

 

 

 

با حضور استاندار گیلان از ورزشکاران افتخار آفرین در مراسم گرامیداشت روز ملی پارا المپیک در رشت قدردانی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، دکتر محمدعلی نجفی در این مراسم با بیان اینکه  معلولان با کسب موفقیت در زمینه های مختلف، ثابت کرده اند که با همت و تلاش می توان به موفقیت دست یافت گفت: این قشر توانمندیهای خاصی دارند که بعضاً آن توانایی‌ها در افراد باسلامت کامل کمتر یافت می‌شود.

وی قهرمانی معلولان در رشته‌های مختلف ورزشی در مسابقات پارالمپیک جهانی، آسیایی و ملی را یکی از توانمندی‌های آنان دانست و خاطر نشان کرد : این عزیزان با همت و تلاش در مسابقات پارالمپیک موفق به کسب مقام و افتخار برای میهن و استان خود شدند.

وی با ابراز خرسندی از نبوغ موجود در بین معلولان و جانبازان در بخش‌های ورزشی گفت : گیلان در این بخش در سطح دنیا نمایندگان با استعدادی دارد و مسئولان نیز دردمندی‌های این توانمندان را درک می‌کنند و در جهت رفع آن در تلاش هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت در جریان قرار گرفتن معلولان و ناشنوایان از مسائل روز جامعه تأکید کرد و گفت : همزمان با پخش اخبار گیلان برای بهره‌مندی ناشنوایان و کم شنوایان از بخش‌های مختلف خبری نیز تمهیدات لازم فراهم گردد.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: هزینه های مربوط به این مهم، از سوی استانداری پرداخت خواهد شد.

در پایان این مراسم از قهرمانان و ورزشکاران که در مسابقات پارالمپیک، جهانی، آسیایی و ملی در سال گذشته و امسال افتخاراتی کسب کردند توسط استاندار گیلان تجلیل به عمل آمد.

 

 

 


امضای سند توافقنامه

پروژه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران طی سال آتی به اتمام می رسد

 

 

 

سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، در نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان و با حضور استاندار گیلان در محل فرمانداری آستارا امضا شد که بر اساس آن، پروژه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، طی سال آتی به اتمام می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان این سند روز شنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان ،استاندار گیلان ، رییس شرکت راه آهن جمهوری آذربایجان و مدیرعامل شرکت راه آهن ایران به امضا رسید و تعیین شد تا طرف آذری، هشت کیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو کیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه متصل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان را نیز عهده دارد، در آیین امضای سند توافقنامه اتصال راه آهن دو کشور گفت: دوستان ایرانی و آذربایجانی در قالب کمیته های مختلف، به اهداف از قبل پیش بینی شده جامه عمل پوشاندند.
دکتر محمود واعظی افزود: امضای سند توافقنامه برای اتصال راه آهن دو کشور، مهم ترین نتیجه موفقیت آمیز نشست دور روزه در آستارای ایران و جمهوری آذربایجان بود.
وی با اشاره به اینکه این سند در دو مرحله تنظیم شده است، افزود: راه آهن سراسری آذربایجان تا نقطه صفر ادامه یابد و به دنبال ایجاد پاینه ای در ایران ، پلی نیز بر روی رودخانه مرزی با سهم مشترک 50 درصد برای هر دو کشور احداث می شود.
واعظی اضافه کرد: امیدوار هستیم این اقدامات ظرف یک سال آتی به سرانجام برسد و به نظر می رسد با اتصال راه آهن، اتفاقات خوبی در روابط دو کشور خواهد افتاد.
وی اظهار کرد: مطابق هدف گذاری های صورت گرفته، حجم روابط بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان به چهار برابر وضعیت فعلی ارتقاء می یابد.
وی حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان را در سال 500 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: با اتصال راه آهن این حجم مبادلات به دو میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
واعظی با بیان اینکه اتصال راه آهن و ساخت پایانه با ظرفیت پنج میلیون تن از جمله اتفاق های خوبی است که در یک سال آتی شاهد آن خواهیم بود، افزود: انشاالله در آستارا ترکیبی از راه آهن بندر و حمل و نقل جاده ای را خواهیم داشت.
وی ادامه داد: همین حمل و نقل ترکیبی، فرصتی برای انتقال کالا به آذربایجان و روسیه از طریق خلیج فارس خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با ایجاد راه آهن ترانزیت از طریق خط آهن به اروپا و دریای سیاه انجام می شود ، افزود: در یکسال آتی ، کار بزرگی از سوی هر دو طرف انجام می شود و این، به نفع تجار دو کشور است.
واعظی با اشاره به عمق روابط ایران و آذربایجان گفت: در ماه دسامبر پیش رو، کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در ایران تشکیل می شود که یکی از موضوعات اصلی کمیسیون، پروژه اتصال راه آهن خواهد بود.
وی در ادامه گفت: موارد دیگری که در مذاکرات پیرامون آن به توافق رسیدیم؛ احداث پل جدید در کنار پل حمل و نقل جاده ای بود تا ضمن تسهیل در تردد نیازمندی های آینده این دو کشور و ترانزیت آن را جوابگو باشد.
وی همچنین فعال کردن گمرک آستارا ، ارتقای سرعت آن و رد و بدل کردن دیتاها از طریق الکترونیکی و هوشمند شدن آن را از دیگر موارد مذاکرات دو روز اخیر کمیسیون همکاری های ایران و آذربایجان عنوان کرد.
واعظی با بیان اینکه تمامی موارد به توافق رسیده در تفاهم نامه همکاری های اقتصادی در نهایت منجر به رونق کسب و کار در کشور و شهرهای مرزی خواهد شد، گفت: فعالیت گمرک آستارا ظرف یک ماه آتی ، 24 ساعته می شود.
وی ادامه داد: در 20 روز آینده، با تشکیل کمیته ای در آستارا برای اقدامات بعدی تصمیمات اساسی اتخاذ خواهد شد.
نشست رؤسای کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، عصر دیروز (جمعه) در آستارای جمهوری آذربایجان برگزار شد.
 
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ریاست هیأت ایرانی و مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان ریاست هیأت آذری را بر عهده دارند.
 
هیأت های جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (شنبه) به منظور ادامه روند مذاکرات فنی و بازدید از محل احداث پل مرزی و برگزاری نشست بررسی پروژه اتصال خط ریلی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران ، وارد آستارای ایران شدند.
 
اعضای کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان همچنین از محل گذر خط آهن جمهوری آذربایجان به ایران در آستارا بازدید کردند و سپس به محل ایجاد پایانه این راه آهن رفتند.
 
شهرستان مرزی آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است

 

 

 


پیشنهادات استاندار گیلان برای گسترش روابط ایران و آذربایجان

گردشگری دریایی احیا شود

 

 

استاندار گیلان در اجلاس مشترک اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان موسوم به آستارا آستارا پیشنهاد داد دو کشور به منظور گسترش همکاری ها بر فعالیت های احیای گردشگری دریا محور و بهره گیری از ظرفیت بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در کنار اتصال خط ریلی متمرکز شوند .     

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمدعلی نجفی روز شنبه در این اجلاس مشترک  که در فرمانداری شهرستان مرزی آستارا برگزار شد، بیان داشت: با توسعه صنعت گردشگری دریایی، شاهد فرصت لازم برای حضور گردشگران در منطقه خواهیم بود.

 وی افزود: بی تردید با احیای خط گردشگری دریایی در محدوده یادشده، می توانیم رونق و توسعه صنعت گردشگری را بیش از پیش شاهد باشیم. 

دکتر نجفی از آمادگی گیلان برای پیگیری طرح خط آهن ریلی خبر داد و با بیان اینکه گیلان بهترین فرصت برای توسعه صنعت گردشگری را دارد، تصریح کرد: با تحقق این توافقنامه و امضای آن، نتیجه های مثبتی را شاهد خواهیم بود. 
وی یادآور شد: گیلان علاوه بر منطقه آزاد انزلی که بزرگترین منطقه آزاد دریای خزر است، طرح های بندرکاسپین و بندرآستارا را نیز در دست توسعه دارد و با فعال شدن منطقه ویژه اقتصادی آستارا، روند توسعه اقتصادی و تجاری این استان بیش از پیش شتاب می گیرد.
 

دکتر نجفی اضافه کرد: با اجرای طرح خط ریلی که ارتباط با آسیای میانه ، قفقاز و جمهوری آذربایجان را فراهم می سازد؛ به طور قطع زمینه و بستر لازم برای توسعه همه جانبه استان فراهم می شود. 
استاندار گیلان در خاتمه سخنان خود، مهم ترین خواسته تجار آستارا را تسهیل در فرایند تردد زمینی تجار گیلان و جمهوری آذربایجان ذکر و بر ضرورت تحقق آن تاکید کرد.
 

وی همچنین در حاشیه این  نشست که پس از امضای توافقنامه اتصال راه آهن دو کشور در فرمانداری شهرستان آستارا برگزار شد، در جمع خبرنگاران بیان داشت: شتاب در احداث راه آهن قزوین - رشت مد نظر است و طبق برنامه، این خط ریلی طی دو سال آتی به بهره برداری می رسد و ادامه این راه آهن از رشت به آستارا را به طور جدی پیگیر هستیم که در سفر رییس جمهوری به استان گیلان به آن پرداخته شد.

وی ادامه داد: راه آهن جمهوری آذربایجان به کشورهای اروپای شمالی نیز وصل است و قبلاً رغبت آن کشور برای اتصال خط ریلی به ایران کم بود، ولی بعد از اطلاع هر دو طرف از ظرفیت های اقتصادی موجود در منطقه، تمایل به ایجاد هشت کیلومتر خط آهن تا نقطه صفر مرزی از سوی جمهوری آذربایجان پررنگ شد.

استاندار گیلان افزود: پل مشترک را جمهوری آذربایجان می سازد و در این خصوص هزینه صرف شده برای ساخت این پل مشترک خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در انتهای ایجاد دو کیلومتر خط آهن در خاک ایران، پایانه ای ساخته می شود که برای این امر، سرمایه گذاران بخش خصوصی در ایران و جمهوری آذربایجان می توانند وارد عمل شوند

دکتر نجفی ادامه داد: با نهایی شدن طرح فاینانس و متصل شدن راه آهن آستارا به رشت، یک راه آهن پنج هزار و 200 کیلومتری دنیا از هندوستان به بندر هلسینکی در اروپای شمالی اتصال پیدا می کند

وی تصریح کرد: با اتصال راه آهن مذکور، حمل بار از 45 روز به 20 روز تقلیل می یابد و هزینه و زمان حمل و نقل نیز پایین می آید

استاندار گیلان افزود: در مذاکرات انجام شده، استفاده از روادید آسان بین آستارای ایران و جمهوری آذربایجان و نیز مطالعه پیرامون بازارچه مرزی مشترک مورد بحث قرار گرفت

وی گفت: در بخش دیگری از مذاکرات، تردد از مرز زمینی آستارا به جمهوری آذربایجان و نیز مسافرت از طریق مرز دریایی ازآستارا به باکو و نیز از بندر انزلی به باکو ، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نجفی اضافه کرد: 45 روز دیگر بنا داریم در قالب هیاتی در باکو حضور یابیم و وزیر صنعت جمهوری آذربایجان نیز استقبال کرد تا بحث های بعدی پیرامون راه آهن و سایر مسائل زیرساختی و اقتصادی را در آنجا پیگیر باشیم

وی یادآور شد: بندر آستارا هرچه قوت پیدا کند و ارتباط تجاری در این بندر هر اندازه گسترش یابد، به نفع بخش حمل و نقل است و با این روند، شاهد رونق اقتصاد و کسب و کار در منطقه خواهیم بود تا آستارا در چند سال آتی ، نه تنها بیکار نداشته باشد بلکه کانونی برای جذب دانش آموختگان سایر استان ها نیز باشند

وی با بیان اینکه پروژه راه‌آهن قزوین ـ رشت با سرعت پیش می‌رود، افزود: تا دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان هم در این نشست با استقبال از پیشنهادات استاندار گیلان در خصوص احیاء گردشگری دریایی و بهره گیری از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ما از این پیشنهادات سازنده استقبال می کنیم و کارگروهی از سوی  دو کشور در این زمینه تشکیل شود  افزود: در مناسبت های صورت گرفته، اراده سیاسی رؤسای جمهوری ایران و آذربایجان، مشهود است و این توافق ها و گفت وگوها ، نشان دهنده مذاکرات خوب دو کشور بود
وی با بیان اینکه همکاری های ما در تمامی سطوح با موفقیت همراه بوده است، ادامه داد: در ابتدای امر ، راه آهن دو کشور متصل می شود و در مرحله دیگر، شاهد اتصال بنادر ایران و آذربایجان خواهیم بود. دو طرف به منظور تحقق آن تشکیل شود.

وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان تصریح کرد: طرف ایرانی 80 درصد از پروژه راه آهن قزوین - رشت را انجام داده و در راستای ایجاد خط ریلی رشت به آستارا ، مشکلات مالی گریبانگیر این پروژه است که در این مذاکرات ، بررسی های لازم پیرامون این امر انجام شد.
وی گفت: پس از اتمام راه آهن کریدور شمال - جنوب، هزینه حمل و نقل بار کاهش می یابد و این موضوع، به نفع دو کشور است.
مصطفی اف افزود: با اتصال راه آهن، حجم حمل و نقل کالا بالا رفته و اتمام مرحله نخست این پروژه، منجر به افزایش 10 برابری حمل و نقل کالا بین ایران و جمهوری آذربایجان خواهد شد.
وی بیان داشت: اگر امروز حجم مبادلات کالا بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، 600 هزار تن است؛ با اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، در مرحله نخست این حجم مبادلات به پنج میلیون تن افزایش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص مرحله اول این پروژه، با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به توافق هایی دست یافتیم و کارگروه های ویژه و تخصصی نیز پیرامون این پروژه تشکیل شد.
مصطفی اف اضافه کرد: تا زمان برگزاری اجلاس مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در ماه دسامبر پیش رو ، کارهای زیادی را پیرامون عملیاتی شدن این پروژه انجام خواهیم داد.
وی ادامه داد: در سفر سال آتی رییس جمهوری آذربایجان به ایران، سند مفصلی را حاضر خواهیم کرد و کمیسیون های تشکیل شده در این خصوص، این امکان را به ما خواهد داد تا در زمان مقرر امور مربوط به راه آهن را به اتمام برسانیم.
وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان اظهار کرد: در مورد مسایل دیگر نیز مذاکره کردیم که مهم ترین آنها ، مذاکره در خصوص سد خداآفرین بود تا هر دو کشور ، به طور مشترک از آب این سد بهره مند شوند

 

 

 

 


بازدید هیئت رسمی جمهوری آذربایجان از بندر آستارا


 

 

 

هیئتی از جمهوری آذربایجان به منظور حضور در نشست مشترک کمیسیون ایران و آذربایجان دقایقی پیش وارد شهرستان آستارا شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان هیأت های جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (شنبه) به منظور ادامه روند مذاکرات فنی و بازدید از محل احداث پل مرزی و برگزاری نشست بررسی پروژه اتصال خط ریلی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران ، وارد آستارای ایران شدند. 
اعضای کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و آذربایجان همچنین از محل گذر خط آهن جمهوری آذربایجان به ایران در آستارا
 وبندر آستارا بازدید کردند و سپس به محل ایجاد پایانه این راه آهن رفتند. 

نشست رؤسای کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، عصر دیروز (جمعه) در آستارای جمهوری آذربایجان برگزار شد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ریاست هیأت ایرانی و مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان ریاست هیأت آذری را بر عهده دارند.

 

 


پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت هفته نیروی انتظامی

 

 

نیروی انتظامی به عنوان مظهری از اقتدار نظام جمهوری اسلامی با بهره گیری از مشارکت و پشتوانه مردمی و با استفاده از ظرفیت بالای سبزقامتان جان بر کف و همیشه هوشیار، نقش بارزی در برقراری نظم و استقرار امنیت پایدار در شهرها، روستاها و مرزهای کشور ایفا می نماید.

 

بی شک امنیت ، نظم و آرامش جامعه حاصل ایثار و از جان گذشتگی تلاشگرانی است که با اعتقاد راسخ به ارزش ها و آرمانهای  انقلاب اسلامی از هیچ اقدامی در راه ثبات امنیت در همه زمینه ها بویژه پاسداری از مرزهای آبی و خاکی میهن عزیزمان فرو گذار نمی کنند.

 

این هفته فرصت مغتنم و شایسته‌ای است تا ضمن بررسی عملکرد این نیرو در زمینه پیشگیری و کاهش جرایم ، آحاد مردم را از فعالیت‌ها ، خدمات صورت گرفته و نیز عوامل تهدید کننده امنیت و نظم اجتماعی آگاه سازند.

 

اینجانبان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای نیروی انتظامی و ضمن تبریک این هفته که طلیعه اش با عید سعید غدیرخم مقارن شده است از جانفشانی‌های حافظان نظم و امنیت قدردانی نموده و توفیقات روز افزونشان را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماییم.

 

 

 


بهره برداری از 200 پروژه مخابراتی با حضور استاندار

 

 

 

 

 

200 پروژه مخابراتی با هزینه ای بالغ بر 356 میلیارد ریال عصر امروز با حضور استاندار گیلان بهره برداری شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر محمد علی نجفی در آیین افتتاح پروژه های شرکت مخابرات گیلان که با حضوراعضای هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران و جمعی از نمایندگان استان در مجلس در محل سالن اجتماعات شرکت مخابرات استان برگزار شد بر ضرورت توسعه شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و افزود : توسعه شرکت های دانش بنیان  از جمله موارد مهمی به شمار می رود که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و  گیلان باید در این بخش پیشتاز باشد .

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه اشتغال در آینده بیشترمتمرکز بخش هایی خواهد بود که حرکت های نوینی در بحث فناوری و حرکتهای دانش بنیان داشته باشند و گیلان نیز آینده روشنی را در این زمینه خواهد داشت افزود : با هماهنگی وزارت ارتباطات مذاکرات جدی با شرکتهای بزرگ دانش بنیان به منظور حضور در  بخش فناوری اطلاعات در گیلان آغاز کرده ایم و  استان های نخبه و با فناوری بالا همچون گیلان در این بخش پیشتاز خواهند بود و بخش اعظمی از اشتغال را به خود اختصاص خواهند داد .

دکتر نجفی با بیان اینکه تلاش استان بر این است تا در  شاخص های توسعه ای جزو 10 استان برتر کشور باشد تاکید کرد : در هر بخشی که در مقامی پایین تر از این جایگاه قرار گیریم  حق استان ضایع گردیده و مقصر اصلی آن نیز ما خواهیم بود .

وی بر ضرورت توسعه شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و افزود : توسعه شرکت های دانش بنیان  از جمله موارد مهمی به شمار می رود که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و  گیلان باید در این بخش پیشتاز باشد .

استاندار گیلان با اشاره به اقدامات خوب استان در بخش گاز رسانی و معرفی گیلان به عنوان استان سبز تصریح کرد : آمادگی داریم در بخش توسعه دولت الکترونیک و خدمات دفاتر پستی نیز گام های اساسی برداشته شود و جزو استان ها ی پیشتاز این بخش باشیم .

استاندار گیلان با یاد آوری افتتاح بیش از 1155 میلیارد  تومان پروژه  در طی هفته دولت در استان،  به عزم راسخ دولت در توسعه و آبادانی کشور اشاره کرد و افزود : علاوه بر افتتاح 280 میلیارد تومان پروژه در طی هفته دولت در شهرستان رشت  حدود 100 میلیارد تومان پروژه افتتاحی دیگرنیز در شهرستان رشت وجود دارد  .

سید هاشمی رییس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران نیز از اتصال تمامی شهرهای استان به اینترنت پرسرعت تا دهه فجر خبر داد و افزود : شرکت مخابرات ایران در طول 6 سال حدود 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام داده است .

وی افزود : در بخش تلفن ثابت 161 میلیارد تومان سرمایه گذاری در طول 2 سال در استان گیلان انجام پذیرفته است .

در پایان این مراسم با حضور استاندار گیلان از برگزیدگان شرکت مخابرات گیلان با اهداء لوح و هد ایایی قدردانی شد .

گفتنی است 200 پروژه مخابراتی افتتاحی شامل نصب و راه اندازی تجهیزات اینترنت پرسرعت مخابرات آشنای اول ، ارتقاء پهنای باند شبکه شهری ، ایجاد امکانات زیرساختی برای واگذاری تلفن ثابت ، نصب 4 دستگاه کافو نوری به ظرفیت 4000 شماره در قالب توسعه فاز جدید مسکن مهر رشت ، نصب 11 دستگاه کافو نوری در سایر شهرهای استان ، توسعه سوییچ تلفن ثابت در نقاط شهری و روستایی ، نصب و راه اندازی 11 سایت جدید نسل سوم ارتباطات سیار ، نوسازی تجهیزات نیرو ، ارتقاء 49 سایتwll ،  راه اندازی سیستم مدیریت پهنای باند ، نصب و راه اندازی رادیو انتقال ، راه اندازی پروژه wifi شهرک تاریخی ماسوله – قلعه رودخان و امام زاده ابراهیم ، ارتقای پهنای باند ترانزیت و بهره برداری از سوئیچ 48 پورت پرسرعت دیتا می باشد .   

 

 

 


مراسم روز جهانی سالمند با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار گیلان برگزار شد

 

 

مراسم گرامیداشت روز جهانی سالمندان با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار در آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان در این مراسم که با حضور آیت ا... قربانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت ، دکتر نجفی استاندار گیلان و دکتر نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور برگزار گردید به صورت نمادین از 33 نفر از سالمندان فرهیخته و بازنشستگان مراکز بهزیستی قدردانی شد.

 

 

 

 

 


استاندار گیلان : همدلی و همزبانی در گیلان مصداق بارز دارد و در کشور زبانزد است

 

 

 

 

استاندار گیلان در گردهمایی ائمه جمعه گیلان  با اشاره به نامگذاری امسال به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی گفت : باتوجه به همدلی و همراهی که بین ائمه جمعه و مسئولان استان وجود دارد در یکایک شهرستانها آرامش خوبی حاکم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان،دکتر نجفی با بیان اینکه گیلان در هفت فصل متوالی مقام برتر را در فضای آرامش و کسب و کار،  به دست آورده است افزود : همدلی و همزبانی در گیلان مصداق بارز دارد و در کشور زبانزد است.

نماینده عالی دولت در گیلان با قدردانی از اندیشه همدلی نماینده ولی فقیه در گیلان و نیز ائمه جمعه شهرستانها تصریح کرد : ائمه جمعه در خطبه های نماز جمعه با تذکرات خود به مسئولین در هر برهه از شرایط، کشور را به سمت عملکرد مثبت هدایت می کنند.

وی همچنین به مشکلات موجود در فروش و قیمت پایین نفت و نیز در تخصیص اعتبارات بودجه اشاره کرد و افزود : رئیس جمهور و دولت بر سیر صعودی بودجه ها برای پروژه های عمرانی تأکید دارند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه مسئولان خود را موظف به حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی و بخش کشاورزی می‌دانند گفت : این فضا باعث نمی شود که ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به استان تحت الشعاع قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برای توسعه ی استان نمی توان به بودجه عمرانی اکتفا کرد افزود : سرمایه گذاران با سختی های موجود در دریافت تسهیلات به استان ورود می‌کنند و باید از آنان حمایت شود.

دکتر نجفی بیان کرد :اعتبارات  استان گیلان در پروژه های عمرانی نسبت به 3 سال گذشته 3.2 درصد رشد داشته است.

وی افزود : ائمه جمعه استان نیز با همکاری و حمایت از سیاست‌های دولت پیگیر فراهم شدن و ایجاد فضای کار، تلاش و اشتغال هستند.

نماینده عالی دولت در گیلان ضمن عرض تسلیت به خانواده جان باختگان حادثه منا خاطر نشان کرد: از بدو اطلاع از این حادثه به صورت مستمر پیگیر وضعیت حجاج گیلانی بودم.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزیها 9 نفر از جان باختگان این حادثه با اولین پرواز انتقال پیکرها از عربستان سعودی به ایران منتقل می شوند گفت : به دلیل کارشکنی های دولت سعودی این مهم  هنوز محقق نشده است.

وی به نگرانی های موجود در خانواده های زائران و کشته شده ها اشاره کرد و گفت : امیدواریم با تدابیری که اتخاذ می شود فضای روحی خانواده های مصیبت دیده را به حالت مطلوب هدایت کنیم.

در ادامه این نشست نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت تقدیم 138 شهید از شهرستان ماسال را مایه افتخار مردم این منطقه دانست و گفت : خداوند را سپاسگزاریم که این نعمت نصیب ما شد و با تلاش مسئولان کشور به این سطح از عمران، آبادانی و پیشرفت هدایت شد و اینها از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

آیت ا... زین العابدین قربانی به مصیبت وارد شده به دنیای اسلام در پی حوادث مکه و کشته شدن حجاج اشاره و یادآور شد : در جمعه‌ی خونین سال 66 امام خمینی (ره) پیامی صادر کردند و در آن ضمن ابراز تأثر از شهادت حجاج از هتک حرمت به خانه خدا نیز ابراز تأسف نمودند.

وی به خروج امام حسین (ع) در روز هشتم ذیحجه از سرزمین مکه در قبل از واقعه‌ی کربلا اشاره کرد و افزود : علت خروج سیدالشهدا (ع) از سرزمین مکه این بود که حرمت خانه خدا شکسته نشود تا رسالت خود را به اتمام برساند.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان برخی از علل حادثه منا گفت : بی تدبیری، سپردن کارها به افراد بی تجربه، فرستادن نیروها برای بمباران یمن، بحرین و سوریه و همکاری با گروه های داعشی و سلفی از عللی است که خائنان خانه خدا این خیانت را انجام دادند.

وی خواستار بیان حقایق این واقعه از سوی گروه های حقیقت طلب شد و افزود : انشاء ا... خون این شهدا دامن آل سعود را بگیرد و بساط آنان را برچیند.

آیت ا... زین العابدین قربانی همچنین با تبریک عید ولایت و غدیر به ملت شریف ایران گفت : این کشور مفتخر است که کشور امیرالمومنین، اهل بیت و امام زمان می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد : دلیل اینکه ولایت از همه بالاتر است این است که ولایت راهنمای همه‌ی کارهاست.

امام جمعه رشت خواستار حضور ائمه جمعه شهرستانهای لنگرود، رودسر و املش در منازل خانواده های قربانیان شد و افزود : ائمه جمعه با حضور در منازل این عزیزان پیام تسلیت ما را به آنان ابلاغ نمایند.

وی به سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل اشاره کرد و گفت : سخنرانی رئیس جمهور از بهترین سخنرانی ها در سازمان ملل بود و به این دلیل است  دکتر روحانی ممثل کشوری است که در رأس این کشور رهبری قرار دارد که با سخنرانی هایش معادله های دنیا را عوض می کند .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : بعضی ها فقط یک بعد را در نظر می گیرند و بدون فکر از رئیس جمهور درخصوص چرایی عدم برگشت پس از وقوع حادثه منا به کشور قبل از سخنرانی در جمع سران انتقاد کردند

وی با بیان اینکه انقلابی بودن باید بر روی مبنا باشد گفت : توصیه می کنم تا در سخنرانی های خود تمام جهات را در نظر بگیرند.

امام جمعه رشت با بیان خاطراتی از دوران نمایندگی مجلس خود گفت: در آن سالها بعضی از نمایندگان بواسطه ی حمله ی عراق به کویت از صدام حمایت می کردند که در همان زمان روشنگری کردیم و امروز نیز روزنامه ای که از رئیس جمهوربه واسطه ترک نکردن سریع سازمان ملل  انتقاد میکند همان تندروی های آن روزها را تداعی می کند.

وی ائمه جمعه را عامل به تعادل در جامعه دانست و خاطر نشان کرد: ائمه جمعه با وعاظی که بر طبق میل مردم صحبت می کنند فرق دارند و آنچه را طلب می کنند که خداوند، اسلام،پیامبر و نظام مقدس جمهوری اسلامی و ولایت می خواهد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه ما صرفاً امام جمعه حزب الهی های دبش نیستیم گفت: دست بسیجیان و رزمندگان را می بوسیم چون اگر حضور اینها نباشد دشمن نفوذ می کند اما باید بگوییم که با توجه به اینکه ائمه جمعه پدر جامعه هستند باید کاری شود همه ی جناح ها در نمازجمعه حاضر شوند.

وی با اشاره به اینکه ما تابع ولی امر مسلمین هستیم افزود: باید با وحدت و همدلی این اوضاع نابسامان را مهار کنیم.

معاون امور استانهای شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور نیز در این همایش ستادهای برگزاری نماز جمعه را بهترین بازوان ائمه جمعه عنوان کرد و افزود : باید تلاش شود تا نمازهای جمعه پر محتوا باشد و از حواشی به دور شود.

حجت الاسلام عبدالعلی ابراهیمی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بواسطه ‌ی ولایت در دنیا اعتبار پیدا کرده است گفت : ائمه جمعه باید همانطور که رشادت های دفاع مقدس را بیان می کنند تاریخ غدیر را نیز برای نوجوانان و جوانان تشریح کنند.

وی با بیان سخنی از رهبر معظم انقلاب که ما جلوی نفوذ آمریکا را می گیریم خاطر نشان کرد : این مهم در سایه ی همدلی و همزبانی و با مشارکت ائمه جمعه، مردم و سر سپردگان ولایت تحقق می‌یابد و با اعتقاد راسخ می توان کشور را به جلو برد و بر مشکلات غلبه کرد.